WAX EMULSION FOR FRUITS AND VEGETABLES

Introduction

Wax emulsion is used to extend the storage life and maintain the quality of fresh fruits and vegetables. All the regions of Uganda produce fruits and vegetables but the biggest problem is that the fruits and vegetables are highly perishable and thus have a very short shelf life. Use of wax emulsion is one way of extending the storage/shelf life of the fruits and vegetables. It can cost US$31,813 with a capacity of 31,200 liters annually and annual estimated revenue of US$ 944.


Production process

The wax is weighed, melted and the necessary quantity of emulsifiers is added at controlled temperatures. Boiling water is then added until water-wax emulsion (O/W type) is ready. The hot wax emulsion is then cooled by running cold soft water and the volume of the wax emulsion made up with cold soft water. The cooled wax emulsion is then dispensed into containers and stored at room temperatures. The wax emulsion is stable and does not deteriorate between 10°C and 100°C for a period of 9-12 months. The water wax emulsion once frozen cannot thaw out. The profiled plant has a minimum capacity of 100 litres per day.


Market

To meet the variegated needs of the off-season fruits and vegetables, there is need to increase the shell life of these products. In all of Uganda, fruits and vegetables are grown in plenty. Therefore, there is a need to preserve them for the off-season. Wax emulsion comes handy to improve the shell life of the fruits and vegetables. Therefore, wax emulsions have good demand in the market. However, there are key players in this sector in Uganda.


Capital Investment Requirement in US $

Item

Unit

Qty

Price

Total
cost

Wax emulsion unit

No

1

2,500

2,500

Stirrer

No

1

150

150

Jacketed round bottom tank

No

1

600

600

Exhaust fan

No

1

100

100

Pump

No

1

100

100

M.S Tank

No

1

400

400

Total cost of tools & Equipment

3,850




 

1.    Production costs assumed are for 312 days per year with daily capacity of 100 liters.

2.    Depreciation (fixed asset write off) assumes 4 year life of assets written off at 25% per year for all assets.

3.     Direct costs include: materials, supplies and other costs directly incurred to produce the product.

4.    Currency used is US Dollars

Production and Operating costs in US $
 Direct materials, supplies and costs.

Cost Item

Units

Unit
Cost

Qty
/day

Prod
cost
/day

Prod
cost
/month

Prod
cost
/yr.

Direct Costs







Sugar cane wax/
carnauba wax

kgs

2.5

6.41

16.0

417

5,000

Paraffin wax

ltrs

2

1.60

3.2

83

1,000

oleic acid

ltrs

75

0.03

2.4

63

750

Triethanolamine
/ Ammonia

ltrs

50

0.06

3.2

83

1,000

packaging
material(Jelly
cans)_

Pcs

2.5

5.00

12.5

325

3,900

Sub-total

37

970.83

11,650




General Costs (Overheads)







Labour

450

5,400





Selling & distribution

200

2,400





Utilities (Water, power)

250

3,000





Administration

200

2,400





Rent

400

4,800





Miscellaneous expenses

100

1,200





Depreciation

80

963





Sub-total

1,680

20,163





Total Operating Costs

2,651

31,813





 

Project product costs and Price Structure in US $

Item

Qty
/day

Qty
/yr.

Unit
Cost

Prod
cost/yr.

Unit
price

Total
rev

Wax
Emulsion

100

31,200

1.02

31,813

1.12

34,944

 

Profitability Analysis in US $

 Item

Per
day

Per
month

Per
year

Revenue

112

2,912

34,944

Less: Production and operating costs

102

2,651

31,813

Profit

10

261

3,132