MAKING FRUIT CHEESE

Introduction

Fruit cheese is a delicious nutritious fruit based confectionery containing fruit pulp, sugar, butter, or hydrogenated fat, salt, colour, etc. which is heated to high sugar content and wrapped in films to protect from moisture. Fruit cheese is a product with a high shelf life. The investment can cost US$ 10,869 yielding estimated revenue of US$ 720 annually with production capacity of 31, 200kgs per year.


Production process, Capacity and Technology

Any ripe fruit such as: mango, guava, jackfruit, banana, etc. is peeled, cored and pulped. Sugar along with butter, salt, colour is added and cooked into a thick mass, which is poured on greased trays and spread to half-an –inch layer. The mixture is cooled and cut into suitable sizes and wrapped in polythene films and released to the market.


Market Analysis

Because of its taste, flavour and nutritional values, fruit cheese is cherished by both the rural and urban population. There would be need for massive advertisement since fruit cheese would be a relatively new product. Supermarket chains, restaurants, fast food shops, educational institutes etc would form a good supply chain for the product. However, this Industry is not yet developed in Uganda; most of these Items are imported.


Capital investment Requirement in US $

Item

Units

Qty

Cost

Total

Pulpier

No

2

600

1,200

LPG pressure & gas cylinder

No

1

500

500

Refract meter

No

1

150

150

Weighing balance

No

2

25

50

Cutters &knives

No

1

75

75

Packing machine

No

1

150

150

Trays

No

10

15

150

Total cost of Machinery & Tools

2,275




 

1.    Production costs assume 312 days per year with daily capacity of 100 Kgs.

2.     Depreciation (fixed asset write off) assumes 4 year life of assets written off at 25% per year for all assets.

3.     Direct costs include: materials, supplies and all other costs incurred to produce the product.

4.     A production month is 26 work days

5.     Currency used is US Dollars.

Production and Operating costs in US$
 Direct materials, supplies and costs

Cost Item

Units

Unit
Cost

Qty
/day

Prod
cost
/day

Prod
cost
/month

Prod
cost
/yr

Direct Costs







Fruits

Kgs

0.20

32

6

167

2,000.00

Sugar

Kgs

1

3

3.53

91.67

1,100.00

Butter
hydrogenated
fat

Kgs

3

10

24.04

625.00

7,500.00

Salt

Kgs

0.3

0.3

0.10

2.50

30.00

Colour /
flavour

Kgs

2

0.16

0.24

6.25

75.00

Packaging
film

Pkts

2

3

4.81

125.00

1,500.00

Sub-total

10

258.33

3,100.00




General Costs (Overheads)







Labour

350

4,200





Selling & distribution

100

1,200





Utilities (Water, power)

75

900





Rent

50

600





Miscellaneous expenses

25

300





Depreciation

47

569





Sub-total

647

7,769





Total Operating Costs

905.72

10,868.7





 

Project product cost and Price Structure in US $

Item

Qty
/day

Qty
/yr

Unit
Cost

Prod
cost/
yr ($)

Unit
price

Total
rev($)

Fruit Cheese

100

31,200

0.3

10,869

0.6

18,720

 

Profitability Analysis in US $

 Item

Per
day

Per
month

Per
year

Revenue

60

1,560

18,720

Less: Production and operating costs

10

906

10,869

Profit

50

654

7,851