ESTABLISHING A GRAIN GROCERY

Introduction
Grains are agricultural products that have a very high demand in the country. They usually include: sim sim, ground nuts, soy beans, maize, popcorn, and cow peas. The project idea is based on adding value by packaging good quality grains and selling them at relatively low prices. An estimated operating cost of 45,668US$, if well applied can generate revenue of 400US$ when 72,000 kgs of grain are sold in the first year of commencement of the business.

 

Market Analysis
The market for grains readily exists and its demand continues to increase even across the boarders such as Southern Sudan.


Equipment Required For Establishment in US$
The equipment mostly needed include those that are tabled below.


Capital Investment Requirements in US$

Capital investment item

units

Qty

unit cost

Total

Motor truck(4 tones)

No

1

14,000

10,000

Furniture & Fittings

No

0

2,000

1,000

Packing machine

No

1

1,000

300

Grading machine

No

1

1,000

450

Grain cleaning machine

No

1

1,200

950

Dust woofers

No

2

350

700

Weighing scale

No

1

350

350

Total




13,750

 

 

 

Production and Operating Costs in US$
Direct Materials, Supplies and Costs

Cost Item

Units

Unit
cost

Qty/
day

Prod
cost/
day

Prod
cost/
month

Prod
cost/ yr

G. nuts

Kgs

0.5

71

35

917

11,000

Soy beans

Kgs

0.3

32

10

250

3,000

Pop corn

Kgs

0.3

64

19

500

6,000

Cow peas

Kgs

0.3

64

19

500

6,000

Packaging
materials

Pcs

0.05

300

15

390

4,680

Sub-total



531

98

2,557

30,680

General Costs (Overheads)







Field collection fuel

125

1,500





Rent

400

4,800





Utilities

113

1,350





Selling & distribution

88

1,050





Salaries & wages

200

2,400





Miscellaneous expenses

38

450





Depreciation

286

3,438





Sub-total

1,249

14,988





Total Operating Costs

3,806

45,668





1) Production costs assumed 312 days per year with daily capacity of packing 231kgs of grains.
2) Depreciation (fixed asset write off) assumes 4-years life of assets written off at 25% per year for all assets.
3) Direct costs include: materials, supplies and other costs that directly go into production of the product.
4) Total monthly days assumed are 26-days.
5) The valuation currency used is United States Dollars.

Project Product Costs and Price Structure in US $

Item

Qty/
day

Qty/yr

Unit
Cost

Prod
cost/yr

Unit
price

Total Revenue

G. Nuts

71

22,000

0.634

13,954

1.2

26,400

Soy
Beans

32

10,000

0.634

6,340

0.8

8,000

Pop
Corn

64

20,000

0.634

12,680

0.8

16,000

Cow
Peas

64

20,000

0.634

12,680

0.75

15,000

Total

231

72,000


45,654


65,400

 

Profitability Analysis Table

Profitability Item

Per Day

Per Month

Per Year

Revenue

210

5,450

65,400

Less: Production & Operating Costs

48

1,249

45,654

Profit

162

4,201

19,746